Barkod

Barkod
Günlük hayatımızda; özellikle alışverişlerde karşımıza sıklıkla çıkan barkod,  farklı kalınlıklara sahip olan dik çizgiler ve boşluklardan oluşur. Temel olarak verilerin hatasız ve otomatik bir biçimde başka ortama transfer edilmesi için kullanılmakta olan güvenilir bir yöntemdir. Dijitalleşmenin yükselişe geçtiği günümüzde, barkod kullanımı da aynı ölçüde büyük önem kazanmıştır. Barkod pek çok işletme için olası zaman kayıplarını ve enerji kayıplarını önler.
Son derece pratik bir sistem olan barkod sistemiyle seri numaraları, stok kodları, personel kodları, somut bilgiler eşliğinde yansıtılır. Bilindiği üzere bu tip bilgileri klavye üzerinden tek tek girmek son derece yorucu ve zaman alıcı olacaktır. Aynı zamanda bu tip manuel ve geleneksel yöntemler hata yapma olasılığı açısından da pek sağlıklı görülmez. Her barkod numarası söz konusu ürüne dair bir referans numarası yaratır. Hata oranlarını sıfıra indirgemek adına kullanılan barkod okuyucular, işletmeler için hayati derecede bir öneme sahiptir.

Barkod Neden Önemlidir?

Barkod içeriğinde doğrudan ürüne dair bir açıklama söz konusu değildir. Burada sadece ürünle alakalı bir referans numarası bulunur. Bu referans numarası sayesinde bilgisayar üzerinden ürünle alakalı bilgilere ulaşılabilir. Ürünün fiyatı ya da diğer bilgileri ise doğrudan işletme sahibi tarafından bilgisayara özgür bir şekilde girilir. İşletme sahibi dilediği her türlü bilgiyi ve detayı bu aşamada bilgisayara aktarabilir. Bu sayede ürünle alakalı stok ya da fiyat bilgilerine dair istediğiniz zaman bir revize gerçekleştirebilirsiniz.
Barkod sisteminde kullanılan tüm bu karmaşık çizgiler ve boşluklar, aslında barkod alfabesi içinde değerlendirilir. Barkodlar, rakamlar ve bazı özel karakterleri içinde barındırabilir. Aslında tek bir barkod alfabesinden de söz etmek doğru değildir. Bu nedenle de farklı barkod alfabesi standartları doğmuştur diyebiliriz. Bugün artık küçük ve orta işletmeler dahi bu özel sistemi bütünüyle benimsemiş durumda.
Barkod sistemine baktığımız zaman okuyucular ve bilgisayar arasında bir sinyal akışı olduğunu görüyoruz. Bilgisayarlara gönderilen sinyaller sayesinde ürünün kasada görünmesi sağlanır. Barkodun en önemli ayrıcalığı zaman ve maliyet konusunda sağladığı ayrıcalıklardır. Diğer türlü olsaydı her fiyat değişiminde ambalajın üzerinde yazan fiyat bilgisi de değiştirilecekti. Bu da ciddi bir zaman ve maliyet kaybı anlamına gelecekti.
Oysa barkod sisteminde küçük bir bilgisayar düzenlemesi ile fiyatlar kolayca güncellenmektedir. Bu esnada da barkodun referans numarasında en ufak bir değişim yaşanmaz. Barkodların üzerinde iki ayrı bölüm vardır. Bunlar rakam ve çizgilerdir. Rakamlar bizim de algılayabildiğimiz ya da elle giriş yapabildiğimiz, çizgilerse cihazlarca okunan bölümdür.

Barkod Nerelerde Kullanılır?
Barkod verilen çok hızlı bir şekilde girilmesini sağlayan modern bir sistemdir. Bilgilerin hızlı bir şekilde öğrenilmesi gereken yerlerde barkodların varlığı çok işe yarar. Bu tip sistemler veri toplama sistemleri şeklinde tanımlanır. Barkodlar, veri toplama sistemlerinin en önemli ayaklarından birisidir. Barkod okuyucular haricinde barkod yazıcılar ve data terminaller de aktif şekilde kullanılabilir.
Barkodların kullanım alanları son derece geniştir. Bugün mağazalarda, endüstriyel alanlarsa, pazarlama ya da satış alanlarında, her türlü alım satım yapılan iş yerlerinde barkod aktif bir şekilde kullanılır. Hatta depo sayımlarında da barkod sistemleri sizi büyük bir yükten kurtarır.

Barkod Basma Yöntemleri
Barkod basma konusunda birden fazla yöntemden söz etmek mümkündür. Genelde lazer yazıcılarda ve barkod yazıcılarda bu basımlar gerçekleşir. Her iki yöntemin de kendine göre özel avantajları ve dezavantajları vardır. Barkod yazıcılarda termal ve termal transfer isimli yöntemlere başvurulur. Termal baskı yönteminde baskı kağıdın ısıtılması ile gerçekleşir. Bu genelde kısa süreli bir baskı yöntemidir. Etiket ömürleri de görece kısadır. Termal transferi yönteminde ise etiket ömrü daha uzundur ancak ribon masrafı daha fazla olur. Bu sistemde ribon adı verilen maliyetli şeritlerden yararlanılır. Çok daha sağlıklı ve güçlü bir sistem olduğu söylenebilir. Kolay kolay güneşten ya da ısıdan etkilenmez.

Barkod Numarası Almak
Barkod numarası alma konusunda ithalatçıların, satıcıların ya da üreticilerin hakları vardır. Bunların tamamı diledikleri şekilde barkod numarası temin edebilirler. Gerekli olan odalara kayıtlı olmaları bu sisteme dahil olmaları adına ilk koşuldur. Ayrıca istenen bazı resmi belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayarak, bu süreçte size profesyonel düzeyde destek sunacak olan Taksim Danışmanlık’a teslim etmeniz gerekir.
Bu belgeler arasında taahhütname, faaliyet belgesi, oda kayıt sicil sureti, gider tablosu, barkod harcına dair dekont vs. yer alır. Barkod belgesi başvurusu konusunda Aşan Danışmanlık’tan bilgi ve destek talep edebilirsiniz.