EAC Belgesi

 

EAC BELGESİ


Eurasian Confortmity isminin kısaltması olarak kullanılan EAC Rusya, Beyaz Rusya ve Kazakistan tarafından kurulmuş olan Avrasya Ekonomik Birliği üyesi ülkeler arasında satışı yapılan ürünlere verilen belgedir. 2015 yılında Kırgızistan ve Ermenistan’ın da dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği ülke pazarlarına arz edecek ve bu ülkelerin pazarlarında yer alacak ürünlerin düzenlemelerinin uygunluğunu göstermek için kullanılan işarettir. Avrasya Ekonomi Birliği Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya ülke liderlerinin imzalarıyla yapılan bir antlaşmanın oluşturduğu ekonomik ve siyasi bir birliktir. Avrasya Ekonomi Birliği’ne 9 Ekim 2014’te imzalanan antlaşmayla Ermenistan da dahil olmuştur. Birliğin resmen kuruluş tarihiyse 1 Ocak 2015 olmuştur. Bu tarihte resmen kurulan birliğin temelleriyse 1994 yılında atılmıştır. EAC belgesi gümrük birliği sertifikasıdır. Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Ermenistan için geçerli olan belgedir. EAC Belgesi GOST olarak bilinen sistemin yerine geçmiştir ve bu sistemin yeni adıdır. EAC Gümrük Birliği sertifikası Avrasya Ekonomik Topluluk Komisyonu’nun 25 Aralık 2012 tarihinde yaptığı anlaşma ve 293 sayılı kanunuyla resmiyet kazanmıştır. Gümrük Birliği yasallaştıktan sonra 15 Şubat 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. EAC Belgesi Avrasya Gümrük Birliği’nde geçerli olduğu gibi Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Moldova gibi ülkelerde de geçerli durumdadır. Ayrıca Avrasya Ekonomik Komisyonu kimi ürünlerin ithalatını uygunluk onayına bağlamıştır. GTIP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) ürün listesi belirlenmiştir.


EAC Belgesinin Amaçları


Avrasya Ekonomik Birliğine üye olan ülkelerin pazarlarına arz edilecek ve bu pazarlarda bulunacak ürünlerin teknik düzenlemelerine ilişkin uygunluğunu gösteren işaret olarak kullanılmaktadır. EAC Belgesi Avrasya Ekonomik Birliği’ne bağlı Gümrük Birliği ülkelerinin ithal ettiği ürünlerin var olan mevcut yasalar ve gerekli teknik regülasyonlara uygun olup olmadığının belgelendirilmesinde kullanılır. Bu belgenin düzenlenebilme aralıkları da farklıdır. Belli sayıda olan ürünler için ya parti bazında ya da 1, 3 ve en fazla 5 yıllık bir seri üretim bazında düzenlenir. Belgeyi vermek için yetkili kuruluşlar bulunmaktadır. Belgeyi verecek kurumlar Gümrük Birliği’nin genel akreditasyonu çevresinde belirlenmiştir ve yetkilendirilmiştir. Belge sayesinde Rusya, Beyaz Rusya ve Kazakistan pazarlarına ürünler aynı anda girebilir. Bu da üç ülkenin pazarına aynı anda girme kolaylığı sağlar. EAC belgesi sayesinde ithalat ve dış ticarette oluşan bürokratik gecikmeler önlenmiştir.


EAC Belgesi Nasıl Alınır?


EAC belgesini almak için üretimin yapıldığı fabrikaya ziyaret ve numune testi uygulanmalıdır. Belge test sonuçlarıyla birlikte teslim edilmektedir. EAC Belgesi de iki farklı belgelendirme sürecinden oluşmaktadır. Bu süreçler sertifika ve deklarasyondur. Bu sertifikayı almak için uygulanan süreçte verilen tüm belgeler Gümrük Birliği’nin veritabanına kaydedilmektedir. Böylece tüm gümrüklerde bu veritabanına ulaşılabilmekte ve belgenin içeriğini inceleme fırsatı vermektedir.
Üretilen ürünler piyasaya sunulmadan önce teknik düzenlemelerden geçer. Ürünler piyasaya girmeden evvel de EAC işaretiyle işaretlenmelidir. Belgenin alınabilmesi için gerekli şartlardan biri de üreticinin Gümrük Birliği sınırları içerisinde olan firmalarla ya da bir firmayla sözleşmesi olmalıdır. Bu belgelerde adı geçen ve EAC işaretleri ürünleri piyasaya sokan firmalar ürünlerin kalitesinden de sorumlu olur. Yine bu belge sayesinde firmalar ülkelerinde ürettiği ürünleri problemsiz şekilde üye ülkelerin pazarlarına sokabilmektedir.
 EAC belgesini zorunlu olduğu bazı ürünler ve ürün grupları şu şekildedir:
•    Düşük voltaj ekipmanlarının güvenliği,
•    Patlayıcı ortamlarda çalışmakta olan ürünlerin güvenliği,
•    Asansörlerin güvenliği,
•    Gaz yakıt kullanarak çalışan araçların güvenliği,
•    Makine ve ekipmanların güvenliği.
Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya ve Kazakistan 2012 Şubat’ından beri yapılan anlaşmayla ürünleri belgelendirmede de ortak direktifler kullanmaya başlamışlardır.
 
EAC İşareti


EAC işareti Avrasya Ekonomik Birliği tarafından belirlenmiş olan bir işarete de sahiptir. Bu ürünler Avrasya Ekonomik Birliği Gümrük Birliği tarafından belgelendirilir ve veritabanından ulaşılabilir. Bunun yanında gümrükten geçirilen ürünler EAC işaretiyle işaretlemelidir. Bu işaret tasarım olarak E, A ve C harflerinin yan yana gelmesiyle oluşmaktadır. İşaret yine tasarım olarak siyah ve beyaz renklere sahip olmak üzere tasarlanmıştır. İşaretin ürünlerde kullanımıyla ilgili bir şartta getirilmiştir. Bu şarta göre işaret ürüne yerleştirilirken kesinlikle 5 mm’den daha küçük olmamalıdır. Ayrıca ürünlere eklenen bu EAC işareti üründen silinmeyecek bir biçimde de yerleştirilmelidir.