Global GAP

 

Global GAP


GAP, Good Agriıcultural Practices sözcüklerinin kısaltması olup, “İyi tarım uygulamaları” anlamına gelmektedir. Temel olarak GAP, tarımsal etkinliklerin çevreye ya da doğaya vereceği zararları minimize etmek amacıyla oluşturulan asgari koşulları ortaya koyar. Bunu yaparken de güvenilir olma kriterini her daim ön planda tutar.
GAP tahmin edileceği üzere kar amacı gütmeyen bir oluşumdur. GAP halihazırda meyve sebze, fidan ya da çiçekler için uygulanır. Tabi insan tüketimi olan her çeşit tarımsal ürün, söz konusu standartlara göre sertifikalandırılabilir. Özellikle hayvan tüketimi, yemlik bakliyat ve kahve konusunda standartlara ilişkin yeni çalışmalar yapılmaktadır.

Global GAP Belgesi Nedir?


Dünyada hızlı bir şekilde artan insan popülasyonu ne yazık ki doğanın dengesinde önemli bozulmalara yol açmıştır. Ekolojik dengenin ciddi anlamda bozulması ve yepyeni tekniklerin kullanılması, pek çok sorunu da beraberinde getirmiş olur. Tüm bu süreçle beraber tüketiciler çok daha bilinçli şekilde hareket etmeye başlamıştır. Özellikle gıda güvenliği konusunda garanti verilen ürünlere öncelik tanınmıştır.  
Toplumun sağlığı ve refahı için gıdaların hijyen kurallarına uygun şekilde üretilmesi ve denetlenmesi son derece önemlidir. Perakendeciler sunmuş oldukları ürünlerin güvenilir olduğunu kanıtlamak ister. Özellikle sürdürülebilirlik kurallarına olan bağlılığın öne çıkarılması için GAP projesi ön plana çıkar.
Avrupa Perakendeciler Ürün Çalışma Grubu 2000’li yıllara doğru GAP projesini gündeme getirmiştir. Temel amaç gıdaların tarladan sofraya dek niteliğini artırmaktır. Meyvelerin ve sebzelerin AB ülkelerine olan ihracat süreçlerine GAP artık bir ön şart haline gelmiştir. GAP bir anlamda ürün izleme noktasında resmi bir güvence sunar. Tüketiciler böylece raflardan almış oldukları herhangi bir gıdanın hijyen kurallarına uyduğundan emin olmaktadır.
Güvenlik risklerini minimize eden GAP, çevreyle dost uygulamalar geliştirmeye devam eder. AB ülkelerine ihracat yapmak isteyen üreticiler için GAP projesinin içeriği ve prensipleri oldukça kritik bir öneme sahiptir. Söz konusu kişiler AB ülkelerine ihracat yapmadan önce prensiplere uyduğunu kanıtlamakla yükümlüdür. Aksi taktirde gıdaların ihracatını hiçbir şekilde gerçekleştiremez. Tüm bu süreç, Global GAP Belgesi kavramının doğmasına neden olmuştur.
Global GAP Belgesi girişimciler açısından büyük önem taşır. Bu belgeyle AB ülkelerinin kapısını kolayca açma fırsatı bulurlar. AB pazarında yer almak isteyen üreticiler, kendileri adına adeta bir pasaport görevi gören bu belgeyi bir şekilde temin etmekle yükümlüdür. Ülkemizde de artık bu tip bir anlayışın egemen olmaya başladığını ve tarafların bilinçlendiğini görüyoruz. Global GAP belgeli ürünler, pazar içinde çok daha aktif bir şekilde yer edinmenizi sağlar. Bu açıdan önemli bir referans kaynağı olarak nitelendirilir. Global GAP Belgesi konusunda detaylı bilgilere sahip olmak adına Taksim Danışmanlık ile iletişim kurabilirsiniz.

Global GAP Belgesi Ne Getirir?


Global Gap Belgesi ile beraber;
•    Üretim süreçlerinde doğal dengeye zarar vermediğinizi,
•    Fiziksel ve kimyasal düzeyde ürünlerin zararlı olmadığını,
•    Yasal şartlara uygun şekilde hareket edildiğini,
•    Üretim esnasında görevli kişilerin sağlığı açısından gerekli bütün tedbirlerin alındığını, kanıtlamış olursunuz.
Global GAP aynı zamanda tarım sektöründe bir kalite standardı olarak değerlendirilir. Özellikle tarladaki üretimi odak noktasına alması, sağladığı başarıda önemli bir etkiye sahiptir. Entegre tarım politikalarına adapte olan Global GAP, pek çok standart ile paralellik gösterir. Bunlar arasında ISO 9001, OHSAS 18001 gibi standartlar yer alır. 1997 senesinden bu yana Avrupalı perakendecilere yönelik önemli çalışmalar yürüten Global GAP, toplum sağlığı konusunda büyük emeklere sahiptir. Bugün artık bütün dünyada bir karşılığı olan global bir standarda dönüşmüş olan Global GAP, çehresini ve içeriğini her geçen sene daha da artırmaktadır. Global GAP, bireysel ve üretici çiftçi gruplarına rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Uyumluluk Açısından İdeal
Global GAP, uyum sağlama açısından Türkiye’de en ideal seçeneklerden birisidir. Bilindiği üzere Türkiye’de tarımsal ilaç kalıntıları gibi konularda büyük sorunlar yaşamaktadır. Bu durumdan dolayı Avrupa ülkelerine bahçe ürünleri satışı yapma noktasında ciddi problemlerle karşılaşılmaktadır. Türkiye yaş meyve sebze mahsullerinin sadece %5 civarında olan bir bölümünü dışarıya ihraç etmektedir.
Bugünkü ihracatın neredeyse tamamına yakını AB ülkelerine yoğunlaşmış durumdadır. Bu tablo elbette Global GAP belgesinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Profesyonel bir denetim ve belgelendirme hizmeti almak adına Aşan Danışmanlık ile irtibat kurabilirsiniz.