Global Organik Tekstil Standardı Nedir?

GLOBAL ORGANİK TESTİL STANDARDI NEDİR?


Tüketiciye muteber bir güvence sağlamak amacı ile hammaddelerin hasadından başlamak üzere çevresel ve sosyal sorumlu üretim yapmaktan etiketlemeye kadar tekstil ürünlerinin organik statüsünü korumak için gereklilikleri tanımlayan kurallar bütününden oluşmuş standardın adıdır.


En az %70 sertifikalı organik doğal liften mamul tüm tekstil ürünlerinin işleme, imalat, ambalajlama, etiketleme, ticaret ve dağıtımını kapsar. Nihai ürünler lif ürünler, iplikler, kumaşlar, giysiler, moda tekstil aksesuarları (taşınan veya giyilen/takılan), tekstil oyuncaklar, ev tekstilleri, yataklar ve yatak ürünlerini ve de tekstil kişisel bakım ürünlerini içerebilirler.

Herhangi bir istisna belirtilmedikçe Standart sadece zorunlu kriterlere odaklanmaktadır. Kriterlerden bazıları GOTS ürünlerinin işlendiği tesisin tümüne yönelik uygunluk gereklilikleri olup (2.4.10. Çevre yönetimi, 2.4.11. Atık su arıtımı, 3. Asgari sosyal kriterler, 4.1 İşleme, imalat ve ticaret aşamalarının denetimi ve 5. Etik İş Davranışları) diğerleri ise sertifikasyona tabi spesifik ürünlere ilişkin kriterlerdir (Bu Standarttaki Bölüm 2 ve Bölüm 4.2’ün diğer tüm kriterleri). GOTS kriterlerine veya yerel yasal gerekliliklere (hangisi daha üstünse) riayet edilecektir.

GOTS DANIŞMANLIĞIMIZDA


Teklif Talep Sözleşme
Mevcut Durum Analizi
Ön denetim yapılması
İSG
Çevre Yönetimi
Kimyasallar
Atık Yönetimi
İş Etiği
Saha kontrolleri (Etiketlemeler ve Çevre Düzenlenmesi)
Sosyal Kriterler
İç Denetim
GOTS DENETİMİ
Sadece bir Sertifikalı Kuruluş tarafından bu Standarda uygun olarak üretilmiş ve bir Onaylanmış Belgelendirme Kurumu tarafından onaylanmış tekstil ürünleri (bitmiş veya ara ürünler) (=GOTS Ürünleri)

“organik” veya “organik-dönüşümde” olarak
veya

“(%x) organik malzemelerden üretilmiştir” veya “(%x) organik-dönüşümde malzemelerden üretilmiştir” olarak
 ve GOTS logosu (veya doğrudan “Global Organik Tekstil Standardı” veya kısa formu “GOTS” referansı) ile satılabilir, etiketlenebilir veya beyan edilebilir.

Etiketleme, GOTS Ürünlerini onaylayan Onaylı Belgelendirme Kurumuna atıfta bulunularak (örneğin belgelendirme kurumunun ismi ve/veya logosu) ve Sertifikalı Kuruluşun lisans numarası ile (Onaylı Belgelendirme Kurumu tarafından verilen) tamamlanacaktır.

Her durumda, GOTS etiketlemesi sadece Sertifikalı Kuruluş tarafından ürüne/ambalaja uygulanabilir olup uygulanmadan önce Sertifikalı Kuruluşun Onaylı Belgelendirme Kurumu tarafından onaylanmış olması gerekecektir.