INDITEX Denetimi

Indıtex Denetimi

İntidex , üretici şirketlerin bazı markalara üretim yapabilmesi için başarıyla geçmesi gereken birkaç testler ve bulunması gereken şartlar ile alakalı çalışma yapan bir kurulumdur .her daim hazır olan ındıtex kendi bünyesinde yada ındıtex ‘e bir nevi üye olan 8 büyük marka bulunmaktadır .Ve son olarak  Utergüe  bir çok büyük markalar ındıtex’e üye olmaktadır .böylesine bu kadar büyük markaların bir arada olduğu bir grup olan ındıtex ,dünyanın en büyük , en geniş kapsamlı moda perakendecilerinden birirsi olarak söylenilebilir .

Indıtex için  markaları aşağıdaki gibi şu şekilde  sıralayabiliriz ;

Zara
Pull&bear
Massimo Dutti
Breshka
Stradivarıus
Oysho
Zara home
Bu  8 büyük markalar dünya üzerinde birden fazla yerinde satış sunan büyük markalardandır .

Buna örnek olarak;

Pull&Bear markası ,1986 ‘da kurulmuştur .pull&Bear ayrıca 2011 eylül ‘de beri intarnette satış sunmaya başlamıştır . Dünya üzerinde 2014 yılından itibaren 55’ten çok ülkede 500 ‘ fazla mağazası bulunuyor .dünya üzerindeki birden fazla moda perakendecilerinden biri olan ındıtex güncel platformu ile 96 pazarda 7000 ‘üzerinde mağazası ile pazarda 202 satış yapmaktadır. Böylesine bu kadar  büyük 8 markadan birine bile üretim sunabilmek için, il olarak ındıtex denetim çalışanları yada 3 . taraf denetim şirketleri  terafından yapılan ındıtex sosyal uygunluk denetimlerine girilmeli ve denetimler iyi bir şekilde tamamlanmalıdır. Denetim öncesinde şirketler şirketler çok iyi bir şekilde hazırlanmalı , ve her ne eksiği varsa hemen gidermelidir. Aksi taktirde 6 ay boyunca bir markaya bile üretim yapamaz ve birdaki denetim için 6 ay boyunca  beklemesi gerekir . yani kısacası bu 6 aylık zaman dilimi geçmeden hiçbir şekilde  denetime giremez .ama bu süre zarfı iyi değerlendirilirse mesela eksiklerini giderip , hazırlık yapabilirler  .

İntidex danışmanlığı;

İntidex danışmanlığı , zara ındıtex veya inditex denetimi olarak isimlendirirlen denetimler ile ilgili olarak  sunulan danışmalık hizmetidir . Bu danışmalık hizmeti bir kaç özel firmalar

Tarafından verilmektedir . Bu danışmanlık hizmetinde hedef ; inditex denetimlerine gircek olan şirketlere inditex denetim  ile ilgili gerekli eğitim ya da bilgilendirme hizmeti verilmelidir . gerekli  dokümantasyon yardımı yapmak ve çalışan ile personelleri bu konu hakkında bilgilendirme olarak söylenilebilir .

İnditex ile  alakalı danışmanlık hizmeti çerçevesinde ;

Gerekli dosyaların oluşturulması,
İnditex denetimlerine yönelik tedbirler ,
“tedarikçi intidex denetim soru “ çizelge oluşturmak hem yöneticilerin hem çalışanların denetim kapsamında meydana gelebilcek sorulara karşı hazırlanması , gibi hizmetler vermektedir .
Inditex Belgesi Almak İle alakalı Denetim Süreci ;

Inditex grubunda olan 8 büyük markaya veya bu markalardan birine bşle ürün üretebilmek isteyen firmalar bu denetimleri iyi bir şekilde tamamlaması gerekmektedir .bu gibi denetimler sosyal uygunluk denetimi olarakta analatılabilir . bu  tür denetimlerde istenen kısasların bazıları şöyle aşağıdaki gibi sıralanabilir ;

Çalışma ve oturma izni bulunmayan yabancı personel işe alınmamalı
Firmada çalışan hiçbir işçiye asgari ücret aşağısında ödeme yapılmamalı ,
Firmada hiç bir şekilde 16 yaşından küçük  olanlar bir işte çalıştırılmamalı ,
Firmada , hiçbir inditex ürürünü hiçbir şekilde preses için inditex onayı olmayan bir firmaya çıkmamalı,
Çevre ile alakalı raporlar (ÇED kapsam dışı raporu ,atık beyanları , firmaya ait çevre izin belgesi, çevre koruma belgeleri vb .)
Firmada hiçbir şekilde vergi borcu yada SGK borcu olmamalıdır .
Puantaj yada ödeme kayıtları dışında hiçbir şekilde şeffaflığa aykırı bir durum olmamalıdır .
İş güvenliği ve iş sağlığı kayıtları (tahliye planı ,bina yerleşim planları,çalışma ruhsatı ve iş yeri açma ruhsatı, yapı ruhsatı ve kullanım izni ,itfaiye raporu ,yangın söndürme tüpü ve yangın dolaplarının sayısı)
Çalışan kayıtları (maaş bordları ,aylık hesap pusuşları , işe devam kayıtları vb. )
Diğer kayıtlar (iş çıkış veya iş alım prosedürü, dış ve iç fason tedarikçi şirket listeleri vb.) kayıtlara dikkat edilmeli ve bu kayıtlar çok iyi bir şekilde tutulmalıdır .
İnditex belgesi isteyen şirketler hangi sektörde bulunursa bulunsun , bu belgeyi almayı başvurmadan öncelikle bir danışmanlık firmasından yararlanırsa , çok fazla faydasını görmek mümkündür.

INDITEX  DENETİM ÖNCESİ KURUMSAL YÖNETİM DANIŞMANLIĞI , İNDITEX STANDART VE KRİTERLERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER VE DAHA FAZLASI İÇİN LÜTFEN UZMANLARIMIZA  DANIŞIN.