IRIS

 

IRIS


Uluslararası Demiryolu Endüstrisi Standardı (IRIS) ISO / TS 22163 olarak da bilinmektedir. Demiryolu alanında firma faaliyetlerini gösterenler için geliştirilen global bir kalite yönetim sistemidir. Bu kalite yönetim sistemi vagonlar gibi yürüyen araç aksanları, lokomotifler, sinyalizasyon sistemlerinin imalatçı firmaları ve onların tüm alt tedarikçilerini ilgilendiren bir sistemdir. Demiryolu alanında faaliyette bulunan tüm firmaları ilgilendirir. Demiryolu faaliyetlerindeki tüm firmalar için, tüm tedarik zincirinde bulunanlar adına yüksek bir kalite sunabilmek adına, kar gütmeyen UNIFE (Union des Industries Ferroviaires Européennes –  Association of the European Rail Industry) tarafından yönetilen bir standarttır.

Firmanız için IRIS belgesi alarak gelişmesine yarar sağlayacaksınız. Ayrıca bu demiryolu kalite yönetimi değerlendirmesi belgelendirmesi firmanızın ürünlerinin ve hizmetlerinin Avrupa ülkelerine satışı var ise zorunludur. Sizlerde markanızı, firma ve ürünlerinizi Avrupa pazarına açabilmek için önünüzdeki bu büyük engeli Arda Belgelendirme firmamız ile aşabilirsiniz.

Arda Belgelendirme firmasındaki deneyimli danışmanlarımız tüm IRIS belgelendirmesi süreçlerine hakimdir. Kuruluşunuz için bu belgelendirmeyi alabilmek adına rehberlik edecek olan firmamız, tüm standart kapsamına derinlikleri ile hakimdir. IRIS belgelendirmesi sayesinde firmanız yeni ufuklara, yeni pazarlara yelken açarken kalitesini gösterecektir.

IRIS’de yer alan tüm yönetmelikler demiryolu tedarikçileri için yüksek düzeyde kalite ve şeffaflık sunmaktadır. Demiryolu sektöründeki malzemeler, bileşenlerin tedarikçileri için geçerli olan bu standart 2009 senesinden bu yana zorunlu olarak karşımıza çıkmaktadır.

IRIS & ISO 9001 Arasındaki Farklar


ISO 9001 kalite yönetim sistemi aslında hemen her ISO belgelendirmesi ile bağlantısı bulunmaktadır. IRIS’in bağlantısı ise ISO 9001’in yapısına dayanan, işe yönelimi ile alakalı Demiryolu sektörü için özel gereklilikleri eklemektedir. Demiryolu faaliyetlerinde karşımıza çıkacak ekstra tüm konuları incelemiş ve gerekli standartları içerisine entegre etmiştir.

IRIS Belgelendirmesi tamamen veya dolaylı yollardan tüm sektöre hitap etmektedir.

Proje Yönetimi, Geliştirme, Tedarik Zinciri Yönetimi, Güvenilirlik, Kullanılabilirlik, Bakım (RAMS), LCC (Yaşam Döngüsü Maliyetleri) ve Bilgi Yönetimi gibi konuları IRIS sistemi incelemektedir.

Neden Irıs Kalite Yönetimi


IRIS kalite yönetimi üst düzey bir standarttır. Sürekli gelişime açık olan bu sistem firmalara etkili bir değerlendirmeyi sunar ve uluslararası pazarda firmanızın prestij kazanmasını sağlayacaktır. IRIS kalite yönetim sisteminin entegre edildiği firmalarda diğer standartların entegrasyonu daha kolay olmaktadır. Personele kaliteli bir yaklaşımı da sağlayacak olan IRIS sayesinde tüm dünyada geçerli bir belgeniz olacak ve müşterileriniz tarafından talep edilecek olan bu belge ile etkili bir kalite yönetimini markanıza sunacaksınız.

IRIS Kalite yönetim sistemi içerisinde olan firmaların kalitesi, karlılığı artacak ve piyasadaki rekabet koşullarında bir adım önde olacaktır. Devlet ihalelerinin tamamında aranan bir belge olan IRIS’e sahip olmak için hemen Arda Belgelendirme firmamızı arayabilir ve bizden aklınızdaki soruların yanıtını alabilir, teklif talep edebilirsiniz.

IRIS Uluslararası Demiryollar Standardı Nasıl Alınır?


Firmanızın IRIS standardına olan ihtiyaçlarını belirlersiniz,
IRIS standardının firmanıza kurulumu Arda Belgelendirme firmasından sağlanmaktadır,
IRIS´in ihtiyaç duyduğu uygulamaların entegrasyonları yapılmaktadır,
IRIS´i belgelendirme aşaması için gerekli başvurular yapılır,
IRIS için 3. taraf bir firma ile almaya hak kazanabilmeniz için gerekli denetimler yapılacaktır.
 

Tüm bu aşamaların en başından, en sonuna kadar firmamız ve danışmanlarımız ile yanınızda olacak, sizi ilgili standarda uygun belgeyi alabilmek adına en hızlı şekilde hazırlayacağız.