ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

 

 

ISO 10002 müşterilerin beklentilerinin ötesinde hizmet vermeyi isteyen tüm kuruluşları ilgilendirir. Müşteri beklentilerinin ötesine geçmek isteyen özel, kamu kuruluşu veya gönüllülük esasına dayalı sektörler ISO 10002 Standardını kuruluşlarına uygulayabilirler.

 

ISO 10002

 


       Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi olarak bilinen bu standart sayesinde etkin olarak şikayet yönetimini kontrol altında tutabilir ve mutsuz olan müşterilerinize pozitif bir işletme fırsatı sunarak memnuniyetlerini geri kazanabilirsiniz. İşletme ürün ve hizmetlerinizden mutsuz olacak olan bir müşteriniz, tüm yaşadıkları deneyimleri arkadaşları ve yakın çevresi ile genelde paylaşmakta ve firmaların itibarını zedeleyecek şekilde hareket etmektedir. Sizin haberiniz dahi olmayacak olan bu davranış biçimi ile karşılaşmamak adına ISO 10002 standardı ile tüm şikayetleri ele alabilir ve mutsuz olan müşterilerinizi birer memnun müşteri haline çevirebilirsiniz. Müşterilerinizden ayrıca alacağınız tavsiyeleri de gelecek müşteri deneyimleriniz için kullanabilirsiniz.

ISO 10002 sertifikalandırma faaliyetleri kapsamında müşteri memnuniyetini ele alabilirsiniz. Şikayetlerin yönetim şekli firmanızın önemli bir parçası olmalıdır. Firmanızdan aldığı hizmetlerden, ürünlerden memnun olmayan müşterilerinizin şikayetlerini tam anlamıyla algılamalı ve doğru şekilde süreci yönetmelisiniz.

ISO 10002 müşteri memnuniyet yönetimi sertifikasının yasal olarak alınması için bir zorunluluk yoktur fakat, firmaların ulusal ve uluslararası bir çok standarda dikkat ettiğiniz, uyguladığını gösterecek olan ISO 10002 sertifikası ile kanıtlanmaktadır. Müşterilerden gelen geri dönüşleri firmalar ISO 10002 standartları sayesinde doğru şekilde yönetebilmektedir.

 


Neden ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Sistemi

 


Bir kuruluş için tatmin olmuş bir müşteri her zaman daha karlıdır. Yeni müşteri bulmak ve ikna etmek piyasa rekabet şartlarında çok zordur, onun yerine kuruluşa inanan, güvenen ve sürekli çalışmak isteyen müşterilerin varlığı çok önemlidir.

Eğer müşteriyi elde tutmak istiyorsak, mutlaka onun şartlarına uygun olan gerçekten kalite anlayışına sahip bir sistem kurmamız kaçınılmazdır, 10002 standardı ise kuruluşumuzda bu şartları nasıl gerçekleştirdiğimizin ve müşteri şikayetlerini nasıl giderdiğinizin yolunu gösterecektir

ISO Kalite Belgelerinin en yenisi olan ISO 10002 Belgesi sisteminizi müşteri memnuniyetli odaklı yaparken diğer yandan sizi tanımayan müşteriye de rekabet ortamında güven verir. ISO 10002 alan firmalara baktığınızda gerçekten de müşterisine inanan ona göre sistemini sürekli iyileştiren, müşteri şikayetlerini alarak çözümleyebilen, bazen de koşulsuz olarak memnuniyet hizmeti sağlayan firmalar olduklarını göreceksiniz. Üstelik ISO 10002 Belgelendirme kuruluş için hiçbir ek masrafa gerek olmayan sadece müşterilere özgü bir sistemi adapte eden bir çalışmadır. TS ISO 10002 ile belgelendirmek ve prestijini taçlandırmak için 10002 konusunda yeterli tecrübesi ve referansları olan uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

 

Müşteri Memnuniyete Neden Önemlidir?


Büyük araştırma firmalarının yapmış olduğu araştırmalara göre mutlu olan, memnun olan 1 adet müşteriniz memnuniyetini ortalama olarak 6 kişi ile paylaşmaktadır. Peki mutsuz olan, memnun olmayan müşteriler?

Yine aynı araştırmaya göre mutsuz, memnun olmayan müşterilerden 1 kişi ortalama 10 kişiye yaşadığı memnuniyetsizliği aktarmakta ve firmanız ile alakalı olumsuz tanıtımları yapmaktadır. Artan rekabet piyasa koşullarında ne kadar büyük bir rakam değil mi. Sizlerde artık günümüzde memnuniyetini kaybeden müşterilere sahip olup, yeni müşterilerden de uzaklaşma riskini istemezsiniz değil mi? İşte tam bu durumda  doğru ve etkili bir yönetim sistemi arıyorsanız ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi tam da size göre..

 

Müşteri Memnuniyet Sistemi ISO 10002 Yararları


Bu sistem sayesinde müşterilerinizin şikayeti ile karşılaştığınızda hangi durumda ne şekilde yol almanız gerektiğine dair bir yol haritası hazırlanacaktır.
Firmaların müşterileri ile yaşadıkları olayın ardından ÖZÜR dilemek yeterli olmayacaktır, bunun yanı sıra telafi etmek, bazı hediyeler sunmak vb.. durumlar müşterinizin memnuniyetini geri kazanmak için bir adım olacaktır. Bu adımların atılabilmesi için gerekli yol planı hazırlanacak ve memnuniyetler geri kazanılacaktır.
Bir müşterinizin yaşadığı sorunu ele alarak en adil şekilde olayın sonuçlandırılması için gerekli yol haritaları hazırlanacaktır.
Firmanızın müşterilerinden alınan tüm şikayetler baz alınarak, iyileştirmeye açık olan tüm faaliyetleriniz yeniden gözden geçirilebilecektir.
Daha fazla bilgi ve danışmanlık faaliyetlerimiz için hemen iletişim sayfamızda yer alan numaralarımızı arayabilirsiniz.

 


ISO 10002 Standardı Hangi Firmalar İçindir?


Müşteri memnuniyeti yönetim sistem standardı olan ISO 10002, tüm faaliyetleri kapsamındaki müşterilerinin memnuniyetini sağlamak isteyen, müşterilerine kaliteli bir hizmet vermek isteyen, kamu kuruluşları, özel kuruluşlar ve tüm firmalar için uygulanabilmektedir.

ISO 10002 ile müşterilerinize yüksek kalite sunarsınız. İlgili sertifikalandırma gereksinim ve esasları tüm firmalara göre tasarlanmıştır. Sizlerde ISO 10002 belgelendirmesine sahip olabilmek ve daha fazla bilgi için Arda Belgelendirme firmamızı hemen arayabilirsiniz.