ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler Yönetim Sistemi

 

ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler Yönetim Sistemi


Dünyanın en büyük sektörlerinden biri olan turizm denilince akla ilk gelen konu elbette ki konaklama seçenekleri olmaktadır. Konaklama kavramı ise otelleri, pansiyonları, tatil köylerini, hostelleri ve diğer farklı tesis türlerini içine almaktadır. Konaklamak için tesis seçimi yapacak kişiler için hizmet kalitesi, güvenlik, hijyen, eğlenceli aktivititeler ve otelin sunduğu diğer olanaklar önem kazanmaktadır.
Giderek büyüyen ve artık global bir sektör haline gelen turizm, ülkeler için en büyük gelir kaynaklarından biri olurken aynı zamanda ülkelere prestij sağlamaktadır. Bu nedenle, yerli ve yabancı turist ağırlayan otellerin ve diğer tesislerin, müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi noktasında belirli kriterleri karşılaması için bütün dünyada geçerli olan bir standarda ihtiyaç duyulmuştur. ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler Yönetim Sistemi, bu çerçevede geliştirilmiş bir standarttır.

ISO 22483 Nedir?


Bu standart, ilk olarak İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilmiştir. Daha sonrasında, Uluslararası Standartlar Örgütü’nün (ISO) yeniden değerlendirmeye aldığı ve kapsamını genişlettiği ISO 22483 , günümüzde dünyanın her yerinde geçerli olan bir standart haline gelmiştir. ISO 22483 ‘ün amacı; türü, büyüklüğü, konumu ve hizmet verdiği sezon farketmeksizin bütün konaklama tesisleri için ortak bir kalite standardı sağlamaktadır.

ISO 22483 ‘ün Amacı Nedir?


İnsanlar, tatil veya iş amacıyla başka bir şehir ya da ülkeye gittikleri zaman genellikle otellerde konaklamayı tercih etmektedir. Kısa ve uzun süreli bir konaklama olması farketmeksizin, her otel rezervasyonunda birçok kriteri göz önüne almak gerekir. Fiyatı ve konumundan bağımsız olarak, otelin iç ve dış tasarımından yemeklerine, otel odasındaki imkanlardan sauna, havuz, spa vb gibi hizmetlerine kadar her şey rezervasyondan önce değerlendirilir. ISO 22483 bu noktada, bir otelin müşterilerine sunması gereken asgari kalite koşullarını belirler. Bir zorunluluk olmaktan öte müşteri memuniyetinin artırılmasını sağlayarak oteli işleten kişi ya da kurumun uzun vadede daha fazla müşteri ağırlamasına olanak tanır.

ISO 22483 Kapsamı


Bu standart, bir konaklama tesisine ait her konuyla ilgili bir standart, gereklilik ya da öneri içermektedir. ISO 22483 ‘ün maddelerini, dolayısıyla hangi konularla ilgili kural veya kriter belirttiğine yakındna bakmakta fayda var.


1.    Kapsam
2.    Atıf yapılan referanslar
3.    Terimler ve tanımlar
4.    Personel gereklilikleri: Bu kısımda, organizasyon yapısı, eğitim programlarıi misafir hizmetleri, alt yüklenici ve bayiler ile ilgili bilgiler yer almaktadır.
5.    Hizmet gereklilikleri: ISO 22483 ‘ün en kapsamlı bölümün burasıdır. Rezervasyon işlemleri ve check – in, check – out işlemleri, VIP servisleri, odaların özellikleri, yeme – içme hizmetleri; havuz, sauna, spa ve diğer yan hizmetler bu kısımda anlatılır.
6.    Etkinlik organizyon gereklilikleri
7.    Eğlence aktiviteleri
8.    Emniyet ve güvenlik gereklilikleri: ISO 22483 ‘ün bir diğer önemli kısmı bu maddedir. Standart içerisinde alt başlıklar halinde gıda, sağlık, tesis güvenliği konuları, yangından korunma ve acil durum eylem planı gibi konular ele alınır.
9.    Bakım gereklilikleri: Konaklama yapılacak tesisin türü ne olursa olsun, iç ve mekanında kullanılan bütün ekipmanlar ve yapısal bileşenlerin bakımı zamanında yapılmalıdır.
10.    Temizlik gereklilikleri: Odaların ve ortak kullanım alanlarının temizliği ile ilgili konular bu kısımda anlatılmaktadır.
11.    Tedarik yönetimi
12.    Müşşteri memuniyeti ve geri bildirimlerin derlenmesi

ISO 22483 ‘ün Avantajları


Bu standardı uygulayan işletmeler, her şeyden önce müşterilerinin daha konforlu, güvenli ve hijyenik şartlarda konaklamasını sağlamaktadır. Bu da konaklama hizmeti veren bir işletmenin en önemli kurumsal hedefine ulaşması demektir. Böylelikle yüksek müşteri memuniyeti elde edilir; müşteri bağımlılığı artarken, alınan olumlu yorum ve değerlendirmeler ile daha fazla müşteri kazanılır.
Her alanda olduğu gibi turizm sektöründe de rekabet her geçen gün artmaktadır. Konaklama hizmeti veren birçok tesis olduğundan ve bu sayı giderek arttığından, aralarında ISO 22483 gibi kapsayıcı ve uluslararası düzeyde geçerli bir sistemi uygulayan işletmeler, rekabet gücünü her zaman elinde tutabilmektedir.
Bu standart, bir otelin hizmet kapsamını ve kalitesini, müşteri ağırlama kapasitesini giderek artırmasına yardımcı olur. Standardın gereklilikleri uygulayan tesisler, daha fazla müşteri çekeceğinden zamanla artan talebi karşılamak için yeni yatırımlar yapmayı tercih edebilir.

ISO 22483 Belgesi Nasıl Alınır?


Bu standardı uygulayıp bütün gereklilikleri karşıladığını beyan eden kuruluşlar, akredite bir belgelendirme kuruluşundan belge almak için başvuru yapabilir. Sürecin ilk etabında, standartta geçen zorunlu maddelerin karşılanığ karşılanmadığı incelenir. Akabinde diğer adımlara geçilir.
Belgelendirme kuruluşu, incelemek üzere başvuru sahibi firmadan birtakım dokümanlar talep eder. Bu dokümanlar da istenen kriterlere göre hazırlanmışsa tesis binası, oda ve mutfak gibi bölümleri yerinde denetlenir. Denetleme sonucunda tespit edilen sorunların giderilmesi için tesis yönetimiyle görüşülür. Bu sorunların düzeltilmesi için belirlenen süre sonunda yeni denetimler yapılabilir. Bütün bu sürecin sonunda, gerekli koşulları sağlayan işletmelere belge verilir.

Anahtar kelimeler: ISO 22483
Meta yazısı: Bu yazıda, ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler Yönetim Sistemi hakkında bilgiler yer almaktadır.