ISO 28000

 

ISO 28000


Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi ( ISO 28000 ) SO  (Uluslararası  Standardizasyon  Kuruluşu)   ISO/TC  8,   Teknik  Komitesi hazırlanan bir standart olarak bilinmektedir. Bu standart ile firmalar tedarik zincirlerindeki operasyonlarını başarılı ve güvenli bir şekilde yönetebilmek ve tedarik zincirinde oluşabilecek riskleri önlemede, kontrol altına almakta yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Küreselleşen dünyamızda artan rekabet sebebi ile kurumların ürünlerinin maliyetlerine, teslimatlarına ve kalitesine verdiği önemlerde artmaktadır. Artan rekabet koşulları nedeni ile firmalar tedarik edilen ürünlerin yerlerine ulaştırılamamasının sonuçlarını öngöremediği ve bazı risklerin belirlendiği, bazı önlemlerin alınması oldukça önemli bir hal almıştır.

Kurumların tedarik zincirlerindeki güvenlik risklerini iyi bir şekilde yönetmesi ve tedarik süreçlerinde destek alması için Uluslararası bir standart olan ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Standardı gerekli olan tüm gereklilikleri beraberinde firmanıza getirecektir.

Tedarik Zinciri


Bir hammaddeyi temin edenler ve bunları ara mallara ve nihai ürünlere çevirenler, üretimi tamamlanan ürünleri ise müşterilerine dağıtan, üretici ile dağıtıcıların yer aldığı, tüm bu aşamaların birbirine bağlı şekilde yer aldığı bir ağdır. Tedarik zinciri, tedarikçi firmaları, lojistik hizmetini sağlayan firmaları, üreten firmaları, dağıtım hizmetini sağlayan firmaları, perakendeci firmaları da kapsamı içerisine almaktadır.

Operasyonel analizler, tasarım araçları, dağıtım esnasındaki stratejiler, operasyonel geliştirme işlemleri, bilgisayarlı sistemler, depo tasarımları, projelerin yönetimi, operasyonel yönetim faaliyetleri tedarik zincirini kapsayan diğer hizmetlerdir.

ISO 28000 Tedarik Zincirinin Amaçladıkları


Genel olarak firmanın kalitesine kalite, değerine değer katmak olan tedarik zinciri sayesinde müşterilerinizin beklentilerini karşılar ve çevrim zamanınızı azaltırsınız. Stok maliyetlerinizi de düşürebileceğiniz bu sistemde ürünlerden meydana gelen hataları ve faaliyet maliyetlerinizi azaltacaksınız.

ISO 28000 ile üretim çalışmalarınızı düzenli bir şekilde yürütür ve kesintisiz malzeme, servis akışı sağlarsınız. Stok maliyetlerini ve kayıpları yok edecek kadar az düzeye getiren bu standartlar saeyesinde ürün kalitenizi de bir üst kademeye taşımış olursunuz. Tedarik zinciri yönetimi sayesinde firmanız rekabet gücünü arttıracak ve itibarını yükseltecektir. İşletmenizin yönetim giderlerini düşük tutabileceğiniz bir sistemdir.

Amaçlarından yola çıkılarak firmanıza bir çok kazanç sağlanacaktır. Örneğin firmanızın tüketici talepleri doğru şekilde karşılanacağı için ürün kaliteniz yükselecek, girdilerinizin tamamı garanti altına alınması sebebi ile üretim devamlılığınız sağlanacaktır. ISO 28000 Tedarik Zinciri Yönetimi sayesinde tedarik süreleriniz düşecek ve firmanızın pazarındaki tüm değişkliklere anında yanıt verebileceksiniz. İşletmenizde kullanılacak olan yeni teknolojiler sayesinde firmanız daima yeniliğe açık olarak geleceğe yatırım yapmış olacaktır.

ISO 28000 Firmaya Sağladığı Bazı Faydalar


Güvenlik ihlalleri olması durumunda acil durum hallerinin ve kazaların önüne geçilmesi sağlanmaktadır.
Uluslararası bir standart olan ISO 28000 ile yasal otoriterlerin firmanıza karşı güveni artacaktır.
ISO 28000 tedarik zincirinde oluşabilecek tüm riskleri kontrol altına alabilmenizi sağlayacaktır.
Gümrük güvenlik risklerini bilir ve kontrol etme yeteneğinizin olduğunu ispatlarsınız. Bir çok işleminizde kolaylık elde edersiniz.
Sizlerde işletmeniz için ihtiyacınız olan ISO 28000 belgelendirmesi için hemen iletişim sayfamız aracılığı ile firmamıza ulaşım sağlayabilirsiniz..