ISO 37001

 

ISO 37001

Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 37001 bir kurumun rüşvet durumunu önlemek amacıyla ve meydana gelen bir rüşveti tespit etmesi, rüşvet durumları ile başa çıkmasına yardımcı olması adına, rüşvetle mücadele politikalarının ve prosedürlerinin belirlenmiş olduğu bir standarttır.

Yolsuzlukla Mücadeleye Yönelik bu sistemin kurumunuz için etkili bir şekilde oluşturulması, uygulanması, sürdürülmesi ve uygulanması için ISO 37001’e ihtiyaç duyacaksınız. Yolsuzluk durumları, alıcıları uygunsuz olarak, illegal yollardan veya ahlaka aykırı bir eyleme, davranışa teşvik ettiği hallerin ele alınmasını kurumunuz için bu standart dahilinde bilgilendiriyor ve kurumunuzu bu belgeyi almaya hak kazandırıyoruz.  Eğitimlerini vereceğimiz personellerinizin yolsuzluk yönetimi adına sorumluluklarının olduklarını hatırlatıyor ve kuruluşunuzda yolsuzlukla mücadele kapsamındaki tüm aşamaların denetimini ele alıyoruz.

ISO 37001´in Önemi


Hemen her ülkede yolsuzluğun önlenmesi konusu ulusal yasalar ile düzenlenmiş ve kontrol altına alınmak istenmiştir. Ülke yasalarının haricinde bazı standartlara uyularak da kurumların uygunluğunun kanıtlanmasının istendiği bilinmektedir. Rüşvet ile alakalı mücadele kapsamında dünya üzerinde en etkili ve bilinen önlemler, kontroller ISO 37001 ile mümkündür.

Kurumlar için şeffaflık ve güvenirliliğin oluşumu oldukça önemlidir. Bir işletmenin kalitesini, pazardaki yerini ve bütünlüğünü rüşvetten daha fazla baltalayacak daha büyük bir sorun yoktur. ISO 37001 sayesinde yıkıcı ve büyük sorunları beraberinde getirebilecek yolsuzluğu yok edebilirsiniz.

ISO 37001’in Kurumunuza Sağladığı Faydalar
Kurumunuzun kalitesini korursunuz.
Kurum mali kayıplarının önüne geçersiniz.
Kurum faaliyetlerindeki şeffaflığı sağlarsınız.
Kurum içi rüşvet ve yolsuzlukların mücadelesi kapsamında rüşvetin azaltılmasını sağlarsınız.
Kurum çalışanları içerisinde rüşvet ve yolsuzluk karşısında iyi bir iş kültürü oluşturursunuz.
Kurum içi iş ilişkilerinde rüşveti yok ederek iş verimliliğini arttırırsınız.
ISO 37001 Standardından Kimler Faydalanır?
ISO 37001 standardından küçük ve büyük ölçekli kobiler, büyük işletmeler, kamu veya özel sektör kurumları, kar amacı gütmeyen dernekler, vakıflar yararlanabilmektedir.

ISO 37001 Yolsuzlukla Mücadele Belgesi
Yolsuzlukla mücadele kapsamında ISO 37001 belgesi ile iyi bir yönetim sistemi kurulmaktadır. Bu standartlara uygun bir şekilde denetim süreçleri geçilmeli ve uyum şartlarının teyid edilmesi ile 3.Taraf bir belgelendirme kurumu tarafından ISO 37001 almaya hak kazanabilirsiniz. Arda Belgelendirme olarak kurumunuz için ISO 37001 belgesi almak için sizlere yardımcı olmaktayız. Firmamızın alanında uzman ve tecrübeli danışmanları ile tüm konulardaki yönlendirmeleriniz sağlanır ve eğitimlerimiz ile kurumunuz belgeyi rahat bir şekilde alabilir.

Detaylı bilgi ve aklınıza takılan her türlü soru için firmamıza incelemekte olduğunuz kurumsal web sitemizin iletişim sayfası aracılığı ile ulaşabilirsiniz.