ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi

 

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi

 

“İş Sağlığı ve Değenlendirme Serisi”nin (OccupationalHealthandSafetyAssessment Series) kısaltması olan OHSAS, uluslararası platformda önem teşkil eden bir standartlar serisidir. Temel olarak çalışanları korumayı, üretim ve işyeri güvenliğini sağlamayı amaçlamaktadır. Yasal mevzuat ile ters düşmemektedir. Genel bir standarttır, ölçek ve sektör sınırı olmaksızın her işletme için uygulanabilir.

Kuruluşlarda karşılaşılan en önemli insan kaynakları sorunlarından biri, çalışanların emniyetli ve sağlıklı bir çalışma ortamına sahip olmamalarıdır. Kuruluşların daha iyi rekabet koşullarına ulaşabilmesi için çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda planlı ve sistemli çalışmalar yürütmeleri gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yönetim Sistemi; iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin kuruluşların genel stratejileri ile uyumlu olarak sistematik bir şekilde ele alınıp sürekli iyileştirme yaklaşımı çerçevesinde çözümlenmesi için bir araçtır. İSG Yönetim Sistemiyle, çalışanlar, yönetenler ve denetleyenlerin rol ve sorumlulukları açık hale getirilerek çalışanların katılımını sağlayacaktır.

Bu sistemle çalışanlar; İSG risklerinin belirlendiği ve önlemlerle asgari seviyeye indirildiği, yasalara uyan, hedeflerin yönetim programları ile hayata geçirildiği, uygun İSG eğitimlerinin uygun kişilere verildiği, acil durumlara hazır, faaliyetlerini denetleyen, yaptıklarını gözden geçiren ve dokümante eden bir kuruluşta İSG faaliyetlerine gereken önemi veren bir sistemin parçası olacaklardır.

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, işletmelerde ISO 9001 gibi diğer yönetim sistemleri ile entegre de kurulabilmektedir.

 

ISO 45001/OHSAS 18001


Yakın zamanda OHSAS 18001 standardı yerini almaya hazırlanan ISO 45001 standardına bakacak olursak, tam anlamıyla firmalarda görevli olan personelin iş sağlığını ve iş güvenliğini baz almaktadır. İş güvenliği arttırıcı ve iş kazalarıyla birlikte meslek hastalıklarını önleyici, düşürücü mevzuatlar ve standartları barındırmaktadır.

ISO 45001 ile iş sağlığı ve güvenliği alanındaki şartlar, maddeler firmalara uygulanmaktadır. Güncel hali ile OHSAS 18001 belgesi olarak karşımıza çıkacak olan ISO 45001 ile güncel standartların revize edilmeleri gerekmektedir. Firmanız için ihtiyacınız olan OHSAS 18001 / ISO 45001 belgelendirme hizmetleri taleplerinizin tamamı için Arda Belgelendirme firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Küresel yapıda önemli bir hal alan iş güvenliği ve sağlığı her firma için endişe vermekte olan durumdur. Firmaların karşılaştıkları meslek hastalıkları, iş kazaları firma faaliyet alanına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Büyük ölçekli veya küçük ölçekli tüm işletmelerin ISO 45001 standardına sahip olarak, çalışanlarının sağlığı ve güvenliğini düşünebilmesi önem arz etmektedir. Riskleri en düşük seviyeye çekecek olan ISO 45001 sayesinde markanızın, işletmenizin saygınlığı artacaktır. Kurumsal bir firma olduğunuzu kanıtlayabileceğiniz, tüm sorumluluklarınızın bilincinde olduğunuzu gösterebileceğiniz bir standarttır.

ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Standardı, OHSAS 18001 yerine 12-13 Mart 2018′ te İngilizce olarak yayınlanmıştır. Firmaların TSE tarafından Türkçe’ye çevrilmiş metnini Arda Belgelendirme firmamızdan temin edebilir ve ilgili belgelendirme işlemlerinin tamamı için firmamızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

ISO 45001 / OHSAS 18001 Belgesi Almak


ISO 45001 İş sağlığı ve güvenliği sistemlerine dair tüm detaylar Ecovadis Danışmanlık firmamızda hizmet veren uzman danışmanlarımız tarafından bilinmektedir. İlgili standart için bilgi almak adına çekinmeden firmamızı arayabilirsiniz. Eski belgelerinizin yenilenmesi veya yeni belgelerin alınması için firmamız sizlerin hizmetindedir. ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemini entegre edeceğimiz firmanızın tüm aşamaları tamamlanmasının ardından belgelendirme işlemlerinin onaylanması için ilgili kurumların denetimleri için başvurularımızı yapacağız. Akabinde yasal yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz ile beraber standarda dair esaslar çerçevesinde tüm faaliyetleriniz kontrol edilecek ve kısa bir süre içerisinde firmamızdan alacağınız danışmanlık hizmeti ile ISO 45001 / OHSAS 18001 belgesine sahip kurum olarak faaliyetlerinize başarılı bir şekilde devam edeceksiniz.

OHSAS 18001 belgesini kullanan işletmelerin ISO 45001 yayınlanmasının ardından geçersiz olacak belgelerinin yenilenmesi aşamalarının tamamının takibi ve yeniden başvuru talepleri için çekinmeden bizi arayabilirsiniz.

Daha önceden OHSAS 18001 ile sertifikalandırılan firmaların ISO 45001’e geçiş yapabilmesi için atması gerekeceği tüm adımları bizi arayarak öğrenebilir ve sitemizde yer alan irtibat numaraları aracılığı ile firmamıza ulaşabilirsiniz.