Q-MARK Belgesi

 

Q-MARK BELGESİ


Q-Mark Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak uluslar arası bir yapı ürünleri standardıdır. Q-Mark kalite standartları belirleyen bu belge İngiltere merkezlidir. Q-Mark belgesi standartları gereklilikleri kapsamında pencere ve kapı gibi yapı malzemelerinin güvenlik, kullanım süresi ve ömrü, dayanıklılığı, sızdırmazlığı gibi kalite standartlarını belirler. Bu standart kapı ve pencere gibi yat ürünlerinin Avrupa birliği standartlarına uygunluğunu gösteren en önemli belgelerden biridir. Q-Mark belgesi almak isteyen kuruluşlar ürünleri belirli testlerden geçtiğinde bu belgeyi alabilir ve pazara arz edilen ürünler artık bu işareti taşıyabilir. Hem müşteri memnuniyeti ve güveni kazanmak hem de kuruluşun pazar payını arttırmak için Q-Mark belgesi sahibi olmak oldukça büyük bir pay sahibidir.

Q - Mark Belgesinin Sağladığı Avantajlar


Q-Mark belgesi bağımsız kuruluşlar tarafından test edildikten sonra gerekli ürünlere verilir. Bu standartlar üretilmiş olan ürünün kalite ve performans tarafından oldukça önemli olduğunu gösterin standarda sahip olan kuruluşların ürettiği ürünlerde pazarda kalitesinden ötürü daha fazla yer alabilir. Avrupa birliği standartlarında hizmet veren belge aynı zamanda müşteri memnuniyeti açısından da oldukça önemli bir konuma sahiptir. Q mark belgesi sahibi olmak aynı zamanda üretilen ürünlerin risk anlamında daha güvenli olduğunu gösterir. Bu standarda sahip olmak yüksek ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti sayesinde kuruluşunda önemli bir imaja sahip olmasına yardımcı olur. Yapı ürünlerinin en önemli özelliklerinden biri de hiç şüphesiz güvenliktir. Özellikle yangın ve deprem gibi doğal felaketlerde yapı elemanları önemli bir yer tutar. Q -Mark belgesinin sahip olan ürünlerde güvenliğini kanıtlamış ürünler olduğu için bu gibi durumlarda oluşacak riskleri en aza indirecek için tercih edilebilecek ürünler arasında ilk sıralarda gelir. Özellikle son zamanlarda çeşitli kuruluşlar projelerini ürettikten sonra binalarda kullanmak üzere test edilmiş ve Q-Mark belgesine sahip olan kapı ve pencereleri tercih etmektedir. Bu anlamda da piyasa için Q-Mark belgesi önem kazanmıştır.
Q-Mark belgesine sahip olmak için uzman ve tecrübeli bir danışmanlık şirketinden destek almanız sizin için en uygun olacaktır. Aşan Danışmanlık uzman ve tecrübeli kadrosuyla cuma belgesi sahibi olmanız için size tüm desteğini verecektir.

Q-Mark Sertifika Yapı Şeması Elemanları


Q mark belgesi kullanım alanlarını ve uygun durumlarına göre ürünler İçin bir şema belirlemiştir. bu ürün şemaları ahşap esaslı panel şeması, akustik pencere performans şeması, Yangın kapısı üretimi şeması, gelişmiş güvenlik kapıları şeması şeklinde şemalarda Ürün özelliklerine göre test ve uygunluk gerekliliklerini belirler.  Yangın sırasında dayanım testi, yangına verilen tepki testi gibi bir çok test uygulanır. Q- Mark belgesi yalıtım camı malzemeleri için de verilen bir belgedir. Yangın kapıları gibi ürünler direkt olarak insanların kullanımında olan ve can güvenliği için en önemli olan yapı elemanlarındandır. Yangının yayılmasını engelleyen ve yangın anında tahliye sırasında önem taşıyan bu yapılar güvenlik anlamında en üst seviyede olmalıdır. Belli bir kalite ve standarda sahip olması için Q-Mark belgesi oldukça önem taşır. Q-mark belgesine sahip olan ürünler testten geçtiğini ve güvenli olduğunu gösterir. Bu sayede ürünün kullanım ömrü, sızdırmazlık ve izolasyon seviyesi ile güvenlik alanında özellikleri tescil edildiğinden dolayı kullanıcılar tarafından tercih edilme oranı da artar.

Q-Mark Sertifikasyon İşlemleri

Yapı malzemeleri alanında kapı, pencere, cam ve ahşap zemin gibi ürünler üreten bir kuruluş Avrupa Birliği standartları kapsamında belge sahibi olmak için çeşitli koşulları sağlamalıdır. Bu koşullar sağlanıyor ve bu belgeye sahipse kuruluş uluslar arası anlamda da pazarda kendine yer bulabilir. Kuruluş sertifika sahibi olabilmek için ilk olarak başvuru yapmalıdır. Başvuru işlemlerinin ardından bağımsız bir kuruluş tarafından incelemeler ve gerekli testler yapılacaktır. Bu testlerde de gerekli şartları karşılayan ürün üreticisi Q-Mark belgesine sahip olacaktır. Sertifikasyon işleminden sonra düzenli aralıklarla periyodik şekilde denetimler sürdürülür. Sertifikasyon süresi dolmadan önce de yeniden bir sertifikasyon denetimi yapılmaktadır.  Aşan Danışmalık tarafından verilen uzman hizmet sayesinde Q-Mark belgesine sahip olacaksınız. Q-Mark belgesinin vermiş olduğu kalite ve güvenlik sayesinde daha çok tercih edilen bir kuruluş haline gelebilir ve bu sayede pazar payınızı ve şirketinizin karını da büyütebilirsiniz.