SA 8000

SA 8000

SA 8000:2014 Sosyal Sorumluluk Belgesinin tanımına bakacak olursak, sosyal açıdan kabul edilebilecek olan uygulamaları ve organizasyonların adına asgari standartları belirleyen bir standarttır. Ilo ve Birleşmiş Milletlerin ulusal hukuk kurallarına uygun bir şekilde sanayi sosyal uyumunu ölçebilmesi adına oluşturulmuştur. SA 8000’in ana olarak sayılabilecek toplamda 9 adet maddesi bulunmaktadır. Bu 9 temel maddeye bakacak olursak;

Çocuk İşçiliği
Zorunlu çalışma zorunlu işçilik
Sağlık ve güvenlik
Toplu pazarlık hakkı
Ayırt etme
Disiplin uygulamaları
İş saatleri
Ücret
Yönetim Sistemleri

SA 8000 4 farklı bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde amaç ve kapsam hakkında bilgiler verilmekte, 2.bölümde firmaların belge almasına hak kazanabilmesi için hangi standartlara uyması gerektiği anlatılmakta, 3.bölümde ise işletme, tedarikçi, çocuk iş gören, zorla alıştırılan iş görenler ile ilgili kavramların açıklaması yer almakta ve son olarak 4.bölümde ise firmanın yönetim sistemini uygulamasında belgenin alınması için uymak zorunda oldukları genel koşullar yer almaktadır.

SA 8000 Belgelendirmesi Süreç İşleyişi

Kurumunuzun SA 8000 belgesi alabilmesi adına gerekli alt yapısını oluşturması gerekmektedir. Bu alt yapının oluşturulabilmesi için Arda Belgelendirme olarak sizlerin yanında olduğumuzu bilmenizi isteriz. Bunun yanı sıra SA 8000 belgeleri 3 seneliktir. Bu belge alınmasının ardından her sene ara gözetimler yapılmaktadır. Sa 8000 belgesine sahip olan firmaların daima iyileştirmelere açık olması ve işçilerin de katılımlarının yer alması gerekmektedir. SA 8000 belgelendirmesi denetimleri tesisinizin yerine, işçi sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Arda Belgelendirme olarak alanında uzman, profesyonel danışmanlarımız ile firmanızın ilgili standarda uygun bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli olan tüm aşamaları kontrol altında tutuyoruz.

SA 8000´e Neden Sahip Olmalısınız?


SA 8000´e sahip olan firmalar toplumsal alanlarda örnek birer kuruluş olurlar, uluslararası bir standart olan SA 8000´e sahip olan firmalar toplumsal alanda hesap verebilir bir yapıdadır.
SA 8000´e sahip olan firmalar işlerinin yapımında şeffaftırlar. Firmanıza iyi bir imaj kazandıracaktır.
SA 8000 sayesinde firma müşterilerinizi korur ve iş yaparken ki stratejileriniz sayesinde yeni yatırımcılara yol gösterirsiniz.
SA 8000 sayesinde firmanızın personelinin, firmanıza olan bağlılığını arttırırsınız.
Daha fazla bilgi ve aklınızdaki soruların yanıtları için hemen incelediğiniz kurumsal web sitemizin iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.