Yangınla Mücadele ve Korunma Sistemleri

Yangınla Mücadele Konusunda En Etkili Yöntemler


Yangın konusunda alınacak olan tedbirler ve bilinçlendirme çalışmaları, yaz aylarında gerçekleşen orman yangınlarından dolayı çok daha yoğun bir şekilde gündeme gelmektedir. Oysa bu tip çalışmaların bütün seneye yayılması, yangın konusunda bilinçlendirme çalışmalarının bütün kurum ve işletmelere yansıtılması ve sirayet etmesi önemlidir.
Kurumsal yapıya önem veren pek çok işletme, personellerini her an için çıkabilecek bir yangına karşı çeşitli eğitimlerle hazırlamaktadır. Özellikle büyük fabrikalar ve üretim alanlarında yangından sonra oluşacak bedeller çok ağır olacağı için çeşitli ekipmanlarla bu hazırlık süreci desteklenmektedir. Doğal afetlerin bir parçası olarak kabul edilen yangınlar dakikalar içerisinde çok ciddi can ve mal kayıplarına yol açabilmektedir.
Tam olarak bu noktada insanların yangın eğitimi konusunda çok daha hazırlıklı olması, kurumların ise tatbikatları genişletmesi önemlidir. Bilhassa okul, hastane, cezaevi gibi alanlarda yangın tatbikatlarının çok sık tekrar edilmesi oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar yangınların çok önemli bir çoğunluğunun insan kaynaklı sorunlardan ileri geldiğini göstermektedir. Bu tip doğal afetler karşısında panik yapan, tam olarak ne yapacağını bilemeyen kişiler için gerek yangın eğitimleri gerekse de sık tekrar edilen tatbikatlar oldukça etkili olacaktır.


Yangın Tedbirlerinin ve Eğitimlerinin Önemi


Yangına karşı mücadele noktasında her şey tedbir ile başlar. Özellikle alınacak ilk tedbir yangın güvenlik sisteminin var olmasıdır. Bu tip sistemlerin bulunması başlı başına yeterli değildir. Aynı zamanda söz konusu sistemlerin faal durumda olmaları gerekir. Pek çok işletme yangın güvenlik sistemlerini kurmuş olsa da düzenli bakım onarım çalışmalarını ihmal edebilmektedir.
Alınacak ikinci en büyük tedbir ise var olan sistemleri teçhizatları kullanmayı profesyonel düzeyde bile eğitimli personellerin varlığıdır. Binlerce kişinin çalıştığı alanlarda bu konunun es geçilmesi son derece yıkıcı sonuçlar yaratabilmektedir. Yangınlarda ne yazık ki insanların çoğunlukla akıllarından ziyade alışkanlıklarıyla hareket ettikleri görülür.
Hem işletmenizi koruyabilmek hem de çalışanların can güvenliğini garanti altına almak adına yapılacak en ciddi yatırımlardan bir tanesi kapsamlı yangın eğitimleridir. Bu sürecin aynı zamanda yasal bir zorunluluk olduğu çoğu zaman atlanmaktadır. Arda Danışmanlık olarak profesyonel ekibimizle beraber yangınla mücadele ve korunma sistemleri noktasında size her daim destek sunmaktayız. Danışmanlık ve eğitim süreçleri için ekibimizden destek alabilirsiniz.
Yangın eğitimleri doğal afetler içinde en çok mal ve can kaybı yaratma potansiyeli olan yangınların önüne geçmek ya da en azından yarattığı etkiyi azaltmak amacı taşır. Bu eğitimlerde yangın esnasında insanların ne şekilde davranmaları gerektiği, yangınla mücadele yöntemleri teknik açıdan aktarılır. Kapsamlı bir yangın eğitiminde işlenen genel konular şu şekildedir:
•    İtfaiye hortumları
•    Yangın türleri
•    Yangın esnasında yaşanan tehlikeler
•    Yanma
•    Yangına neden olan unsurlar
•    Yangın söndürme cihazlarının kullanımı
•    Yangın sırasında acil durumlarda yapılacaklar
Bütün bu eğitimler ve tatbikatlar sayesinde kişiler yangın esnasında nasıl davranması gerektiğini bilerek hareket eder. Maalesef kimi yangınlarda yanlış tekniklerin ve söndürme hamlelerinin yangını daha da büyüttüğüne tanıklık etmekteyiz.


Yangın Önleyici Tedbirler


Kurum ve kuruluşlarda yangın önleyici tedbirler temel olarak iki bölümde incelenir. Bunlardan birincisi yapısal bakımdan korunma, ikincisi ise organizasyon bakımından yangından korunma olarak ele alınır. Yapılarda özellikle yanması zor olan yapı malzemelerinin seçilmesi gerekir. Yangının büyümesini önlemek için özel yangın bölümleri yaratılmalıdır. Dumanın yayılımını engellemek amacıyla duvardan sızmaları engelleyecek tedbirlere yönelmek gerekir. Pek çok kısa yangın çıkış yolu oluşturulmalıdır. En önemlisi aniden çıkabilecek yangınlara karşı söndürme cihazlarının aktif olması gerekir.
Organizasyon açısından baktığımızda her şeyden önce yangınlara karşı sağlam bir bina yönetimi şarttır. Öte yandan bu konuda oluşturulmuş yasalar sıkı bir şekilde uygulanmalıdır. Var olan elektrik tesisatları sıkça kontrol edilmelidir. Pek çok bölgede yangın tatbikatları arttırılmalıdır. Küçük, orta ve büyük tüm işletmelerde yangın söndürme tüpleri bulundurulmalıdır. Daha da önemlisi bunların kullanımına dair eğitimler verilmeli ve düzenli bakımları gerçekleştirilmelidir.
Yangına karşı önleyici tedbirler konusunda konutlara da özel bir yer açmak gerekir. Bu anlamda bilhassa tavan aralarının ve bodrum kısımlarının temiz tutulması çok önemlidir. Çocukların ateş ile oynaması engellenmelidir. Soba ya da mutfak ocakları dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Özellikle yanıcı maddeler evlerde uygun kısımlarda muhafaza edilmelidir. Tesisat kaynaklı çıkabilecek yangınlara karşı düzenli tesisat bakımı gerçekleştirilmelidir. Sıvasız ya da dolu halde olan bacalar artık kullanılmamalıdır.
Ne yazık ki konut tipi yangınlarda tahliye için zaman görece daha kısadır. Bundan dolayı konutlarda tahliye planı gerçekleştirilmelidir. Yangınla mücadele edilirken her şeyden önce yangının türüne ve ne şekilde meydana geldiğine bakmak gerekir. Yangın sınıflarını A’dan F’ye kadar sıralamak mümkündür. Örneğin A sınıfı katı materyallerden oluşan yangınları, B sınıfı sıvı malzemeden çıkan yangınları, C sınıfı ise gazdan çıkan yangınları ifade eder. Tüm yangın sınıflarında söndürme noktasında farklı yöntemler izlenir.
 

Yangın Esnasında Ne Yapılmalıdır?


Yangın sırasında yapılması gereken en önemli eylem hiçbir şekilde paniğe kapılmaksızın yangın ihbar düğmesine basmaktır. Hemen sonrasında 110 numaradan itfaiye ekiplerine ulaşılmalıdır. Bu iletişim esnasında adresi olabildiğince en kısa ve net şekilde bildirmelisiniz. İtfaiye ulaşana kadar elde bulunan mevcut olanaklardan faydalanılmalıdır. Eğer kapalı bir alandaysanız özellikle duman yayılımını engellemek amacıyla kapıları ve pencereleri kapatmalısınız.
Tüm bunları yaparken hem kendinizi hem de başkalarını tehlikeye atmama noktasında dikkatli davranmalıyız. Alevlerin çoğalması ve binadan çıkmanın imkansız hale gelmesi durumunda odada yer alan yatak altlarına ve dolaplara saklanılmamalıdır. Bu esnada pencere kenarına gelerek dışarıdakiler ile iletişime geçmeye çalışmak en doğru hamledir. Dumandan boğulmamak adına yardım size ulaşana dek eğilmeli ve sürünmek suretiyle hareket etmelisiniz. Aynı zamanda bu sırada ağzınızı ve burnunuzu ıslak bir bezle kapatmalısınız.
Diğer odalardan duman ya da yanık kokuları gelmişse katiyen kapılara dokunulmamalı ve hiçbir şartta açılmamalıdır. Eğer giysileriniz artık alev almaya başlamışsa koşmamalı ve yere yatıp yuvarlanmalısınız. Battaniye benzeri materyaller alevlerin boğulmasını sağlamaktadır. Vücutta çeşitli derecelerde yanıklar oluşmuşsa vakit kaybetmeksizin soğuk suya tutmalısınız.

 

Yangınla Mücadelede Hangi Ekipmanlar Kullanılıyor?


Bugün yangınla mücadele konusunda oldukça modern ve gelişmiş yöntemlerden söz edebiliriz. Bu tip teknolojik sistemlerin yangınla mücadele eğitimi ve tatbikatlarıyla pekiştirilmesi sonucun mükemmel olmasını sağlıyor.
Yangınla mücadele noktasında geleneksek anlamda kullanılan en etkili yöntem yangın söndürme cihazlarıdır. Bu cihazlar su ve oksijen arasındaki bağlantıyı kesme niteliği olan son derece yüksek basınca sahip özel ve etkili cihazlardır. Yangın söndürme cihazları farklı boyut ve işlevlerde üretilebilmektedir. Köpüklü, karbondioksit gazlı, sulu yangın söndürücüler en çok tercih edilen türleri içindedir.
Görece büyük yerlerde ve binalarda çok daha kapsamlı ekipmanlara ve sistem kurumlarına ihtiyaç vardır. Bunların içerisinde yangın dolapları, yangın merdivenleri, modüler su depoları, mobil söndürme araçları örnek olarak verilebilir. Yangına karşı mücadele noktasında özel elektrik panoları da oldukça etkili yöntemlerden biri olarak kabul görür. Günümüzde yangınların büyük bir kısmı da elektrik kaynaklıdır. Bundan dolayı mikro söndürme sistemleri olarak da bilinen bu panoların değeri çok daha yükselmektedir.
Yangına karşı mücadele ve korunma süreçlerinde özel yangın dolapları ve yanmaz kıyafetler de pratik çözümler arasında yer almaktadır. Tüm bu kritik aşamalara ve yangın eğitimine dair aklınıza gelen her türlü soru için Arda Danışmanlık’tan destek alabileceğinizi unutmayın.